Debata o demokracji
11.00 Powitanie– prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich
11.05 – 12.00 Wystąpienia panelistów:
Tadeusz Mazowiecki, prof. Jan Woleński, prof. Radosław Markowski, Wojciech Szczurek (prezydent Gdyni), Zbigniew Janas oraz Aleksander Zioło i Tomasz Pietruszka (współorganizatorzy protestu przeciwko ACTA).
12.00 – 13.00 Otwarta dyskusja z udziałem gości
Moderator debaty: dr Jakub Kloc-Konkołowicz – Instytut Filozofii UW
W czasie debaty będziemy szukać odpowiedzi na pytania:
– W opisie demokracji jako systemu politycznego odwołujemy się często do sformułowania przypisywanego Churchillowi: demokracja jest najgorszą formą rządów, ale i tak lepszą, niż wszystkie inne, których próbowano. Czy rzeczywiście wartość demokracji bierze się tylko z braku alternatywy?
– Czy współczesna demokracja nie przemienia obywateli w klientów systemu politycznego, których rola ogranicza się do „sprzedania” swojego głosu jakiejś partii, a zaniedbywane są takie cnoty, jak aktywna partycypacja i obywatelskie zaangażowanie w codziennym życiu swojej społeczności?
– Czy demokracja promuje przeciętność, zwracając się przeciwko oryginalności, przycinając ją i uśredniając? Czy wroga elitaryzmowi demokracja oraz kultura wysoka mogą ze sobą współistnieć i rozwijać się?
– Jak wysoką cenę jesteśmy gotowi zapłacić za demokrację – np. czy za pomówienie osób publicznych powinny grozić wysokie kary, czy też osoby te powinny się pogodzić z faktem, że w demokracji są bardziej niż inne osoby narażone na uczciwą i nieuczciwą krytykę?
– Czy formuła demokracji przedstawicielskiej nie ulega erozji i konieczne staje się wypracowanie nowych form partycypacji obywatelskiej? Jaka powinna być nasza odpowiedź na zarzut, że tradycyjna demokracja staje się instytucją fasadową, sterowaną jedynie przez wielką politykę i biznes?
0 Odpowiedzi to “Do 3 razy sztuka. RuszaMY dzisiaj u RPO. Pietruszka & Zioło”